OneNote mu ? Yoksa EverNote mu ?

    Bugün yazımızda Microsoft OneNote mu yoksa Evernote kullanmak gerekiyor. Konusunu işleyeceğiz. Tabii ki kimin ne kullanacağını biz söylemeyeceğiz. Sadece sizler ne kullanmak istediğinize göre karar vereceksiniz. Benim fikrim her zaman OneNote tabii size kalmış bir durum. J Evernote bahsedecek olursak EverNote yazılımı da tıpkı OneNote gibi bir not alma programı diyebiliriz. Bu yazıda kesinlikle sizlere Evernote kötülemek gibi bir düşüncem yok. Evernote tıpkı Microsoft OneNote gibi birkaç yetenek farklı diyebiliriz. Her iki üründe neredeyse kafa kafaya gidiyor denilebilir de. Bence arada ki en büyük fark OneNote ücretsiz olması aslına bakarsanız EverNote ücretsiz bir yazılım ücretsiz olan kısmı ise kısıtlı diyebiliriz. Yazımızın diğer kısımlarında bu konuya farklı şekillerde değineceğiz.

OneNote mu ? Yoksa EverNote mu ?-01

Daha önceden sizler için Facebook grubumuzdan olan ve yaklaşık 2400 üyesi olan Technical Network Türkiye üzerinde ufak bir araştırma sonucu gördüğüm sonuç genellikler kişiler Microsoft OneNote seçmektedirler.

Özellikler

Microsoft OneNote

Evernote

Desteklenen işletim Sistemleri
Windows

Evet

Evet

iPhone

Evet

Evet

iPad

Evet

Evet

Apple Watch

Evet

Evet

Android

Evet

Evet

MAC OS

Evet

Evet

BlackBerry

Hayır

Evet

Windows Phone

Evet

Evet

Bulut Senkronizasyonu

Evet (Onedrive)

Evet (EverNote Sunucuları)

Ücretsiz Hesaplar için disk kapasitesi

15 GB

Aylık 60 MB yükleme

Web Tarayıcı Kırpma

OneNote Clipper

Evernote Web Clipper

Not defteri Paylaşma

Evet

Evet

El yazısı ile Not Alma

Evet

Evet

Notların önceki sürümlerini Görüntülme

Evet

Premium

Ses ve Video Kaydı

Evet

Evet

Online Not Erişimi (Web)

(Evet) OneNote Online

(Evet) Web Evernote

Şimdi yukarıda ki tabloyu inceleyerek kararı sizler vermesi gerekir. Genel hatlarıyla iki ürüne de bakıldığında çok fak tefek ayrımların haricinde aralarında pek fark bulunmamaktadır.

OneNote mu ? Yoksa EverNote mu ?-02

Ama iş paraya geldi mi ; orada durun derim J Evernote üç farklı versiyonu bulunmaktadır. Basic, Plus ve Premium versiyonlarıdır. Basic ücretsiz kısma baktığımızda aylık 60 MB size yükleme olanağı veriyor. Ne yani 60 MB sınırını iki günde dolduğumuzda diğer 28 gün not alamayacak mıyız ? J gerçekten çok acı bir durum.

OneNote mu ? Yoksa EverNote mu ?-03

Özellikle gün içerisinde Evernote 60 MB üzerinde not atmak istediğimde yukarıda ki uyarıyı almaya başladım. Kendimi sanki mağaza içerisinde dolaşırken mağaza görevlilerin sürekli başımda olması ve ücret istemeleri gibi bir durumla karşı karşıya kalıyordum. J Tabii ki karar sizin saygı duyarım ben aylık 60 MB üzerinde veri aktarımı yapmam diyorsanız. Buyurun gönül rahatlığı ile kullanın.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir